Objawy zapalenia ucha

Najbardziej typowymi objawami zapalenia ucha środkowego są ból (ostry, pulsujący i nasilający się nocą) i uczucie zatkania w uchu. Są to najczęściej także pierwsze objawy sygnalizujące początki choroby. Kolejnymi oznakami są osłabienie słuchu spowodowanie przez obrzęk błony bębenkowej i wyraźniejsze odbieranie bodźców dźwiękowych z wewnątrz jamy ustnej – pacjent “lepiej” słyszy odgłosy np. przeżuwania.

Do tego, zwłaszcza u dzieci, dochodzą objawy bardziej ogólne, takie jak gorączka (nierzadko do 40C°) oraz brak apetytu i rozdrażnienie. U małych dzieci dość powszechne jest też występowanie bóli brzucha. Potocznie jest to nazywane przez pediatrów zespołem „ucho-brzucho”. W zaawansowanym stadium choroby występuje tez obrzęk okolic ucha.

Typowym objawem zaawansowanego stadium choroby jest też wysięk z ucha, często o nieprzyjemnym zapachu. Jest to następstwo przerwania błony bębenkowej co fachowo nazywa się perforacją błony bębenkowej. Wówczas mieszanina drobnoustrojów, białych krwinek i płynów zalegających w jamie ucha środkowego znajduje ujście na zewnątrz. Perforacja błony powoduje zmniejszenie ciśnienia wewnątrz ucha środkowego i najczęściej znaczne ustąpienie objawów bólowych.

Samo pęknięcie błony bębenkowej jako następstwo zapalenia ucha środkowego jest bezbolesne. Zazwyczaj w ciągu liku tygodni ulega ona później samoistnej regeneracji.