Leczenie zapalenia ucha

Prawidłowe podejście terapeutyczne gwarantuje szybkie i skuteczne wyleczenie zapalenia ucha oraz uniknięcie przykrych powikłań. W zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz nasilenia objawów stosuje się różne metody leczenia.

W początkowym okresie rozwoju choroby popularne i skuteczne rozwiązanie to stosowanie ciepłych okładów oraz leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Lekarze często zapisują w tym przypadku leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Najczęściej stosowanymi lekami będą tutaj ibuprofen i paracetamol.

Często pacjenci zjawiają się u lekarza z zaawansowanym zapaleniem ucha i nasilonymi objawami bólowymi. Zalecaną i szeroko stosowaną w Polsce praktyką jest stosowanie antybiotykoterapii. Interniści i pediatrzy bardzo często przepisują antybiotyk doustny – amoksycylinę. Lekiem pierwszego wyboru najczęściej jest augumentin – jest to mieszanka amoksycyliny z kwasem klawulanowym, który blokuje działanie enzymów wytwarzanych przez bakterie w celu zniszczenia cząsteczek amoksycyliny.

Jeżeli przyczyną zapalenia ucha jest infekcja bakteryjna antybiotykoterapia szybko przynosi wymierne efekty pod warunkiem stosowania zalecanych dawek w określonych porach dnia. Bezwzględnie konieczne jest również kontynuowanie terapii przez zalecany przez lekarza czas! Nawet jeśli objawy ustąpią dużo wcześniej – nieprzestrzeganie tego może spowodować nawrót choroby i bardzo poważnie konsekwencje zdrowotne.

Należy tutaj zaznaczyć, że bakterie nie są jedyną przyczyną zapalenia ucha i jeżeli choroba jest wynikiem infekcji wirusowej antybiotyki będą bezskuteczne.

Jeżeli objawy choroby nie ustępują po ok. 72 godzinach od przejścia choroby w stan zaawansowany i rozpoczęcia terapii, a także nie doszło do perforacji błony bębenkowej, zaleca się wizytę u lekarza specjalisty – laryngologa. Jeśli podczas badania otoskopowego stwierdza się uwypuklenie błony bębenkowej laryngolodzy często stosują zabieg zwany paracentezą. Polega on na nacięciu błony bębenkowej i w ten sposób umożliwieniu wydostania się płynów gromadzących się w uchu środkowym. Zabieg jest bezbolesny a zmniejszenie się ciśnienia wewnątrz ucha najczęściej przynosi natychmiastową ulgę pacjentowi gdyż ból ucha ustaje lub jest znacząco zredukowany.